Rodzaje bagażników rowerowych

Im bardziej moda na sport i prowadzenie zdrowego trybu życia ugruntowuje się w naszym społeczeństwie, tym bardziej producenci różnego rodzaju akcesoriów samochodowych dostosowują swoją ofertę do potrzeb osób uprawiających różne dyscypliny sportowe. Przykładem bardzo szerokiej i zróżnicowanej oferty akcesoriów dla osób aktywnych jest bogaty wybór bagażników rowerowych. Przyjrzyjmy się jakie rozwiązania proponują nam producenci.

Uchwyt na bagażnik dachowy

Prawdopodobnie nadal najbardziej popularnym rozwiązaniem jest uchwyt rowerowy ( https://gptuning.pl/pl/c/UchwytyBagazniki-rowerowe/968 ) montowany do „bazy” w postaci bagażnika dachowego. Istnieje wiele rodzajów – różniących się jakością wykonania i detalami w zakresie rozwiązań zastosowanych do zamontowania roweru. Podstawowe modele możemy zakupić w cenie kilkudziesięciu złotych, jednak za produkt dający pewność i stabilność montażu będziemy musieli zapłacić kilkaset złotych. Uchwyty rowerowe tego typu posiadają pewne wady. Przede wszystkim wymagają nieco siły od użytkownika: rower musimy podnieść ponad poziom dachu samochodu. Powoduje to też znaczne ryzyko uszkodzenia lakieru na samochodzie. Znaczne są również opory powietrza podczas jazdy z większymi prędkościami.

Platformy rowerowe

Zyskują coraz większą popularność i coraz częściej możemy zauważyć w trasie samochody z tym rozwiązaniem. Montowane na hak holowniczy samochodu pozwalają transportować nawet do czterech rowerów. Nie posiadają wad opisanych powyżej: do zamontowania roweru konieczne jest jego podniesienia na wysokość tylko około jednego metra, a opory powietrza są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku montażu na dachu. Dodatkowo od pewnego czasu pojawiają się modele platform na które zamiast roweru możemy zamontować bardzo praktycznego boxa z tworzywa do którego możemy zapakować dowolny bagaż. Jest to rewelacyjne rozwiązanie dla rodzin, które mają problem spakować wszystkie torby i walizki do bagażnika.

Powyżej opisano dwa najbardziej popularne rozwiązania pozwalające na wygodny i przede wszystkim bezpieczny transport roweru. Pamiętaj, że decydując się na przewóz roweru wewnątrz samochodu ryzykujesz bardzo wiele – w razie wypadku stanowi on poważne zagrożenie dla wszystkich pasażerów i kierowcy.